Moda na jedzenie sushi trwa w najlepsze już od kilku lat. Jest to nie tylko przekąska gwiazd i celebrytów, ale przekonują się do niej coraz większe rzesze ludzi, jako że zewsząd słychać, że sushi jest zdrowe, mało kaloryczne, a do tego świetnie pomaga utrzymać zgrabna sylwetkę w ryzach. Ale czy na pewno?
A jakie są wartości odżywcze sushi?
Podstawą sushi jest oczywiście ryż, który jest źródłem węglowodanów, a przy tym sam w sobie ma bardzo małą zawartość tłuszczów.
Dalej w składzie znajdują się ryby. Dostarczają one nie tylko witamin ( A i D oraz E ), ale również białka nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Poza tym glony, w które owija się sushi jest źródłem też witamin ( A, B, C ) oraz antyoksydantów, a także żelaza, wapnia i magnezu.
A co z wartością kaloryczną?
Choć sushi samo w sobie z racji ryżu i ryb, na bazie których jest przygotowywane, nie zawiera dużej ilości kalorii ale w restauracjach, gdzie obok łososia może pojawić się awokado, a zamiast sosu sojowego, sos majonezowy, to niestety wartość kaloryczna skacze mocno w górę, czym obniża się wartość odżywcza.
Dlatego warto traktować sushi, jak jedzenie sporadyczne, raczej dla przyjemnej odmiany, niż codzienność, bo może okazać się, że w krótkim czasie przybędzie nam kilogramów.
Poza tym jeśli decydujemy się na spożycie sushi to najlepiej wybrać typowa japońską restaurację. Dlaczego? Ponieważ da nam to gwarancje, że składniki są prawidłowo przechowywane i przyrządzane. W końcu surowa ryba lubi się psuć, a zwłaszcza, w złych warunkach przechowywania. Nie dajmy się zwieść, bo może to skończyć się kłopotami żołądkowymi.
Natomiast jeśli decydujemy się przyrządzić sushi w domu, najlepiej rybę wcześniej uwędzić, bądź ugotować, tak będzie lepiej i smaczniej.
Korzyści dla zdrowia, a spożycie sushi
Jako że ryż dostarcza nam białka, a ryby przede wszystkim kwasów omega-3, do tego mamy tu niską zawartość tłuszczów, a zatem sam produkt jest stosunkowo zdrowy. Poza tym spożycie sushi wpływa na obniżenie złego cholesterolu oraz ciśnienia krwi. U osób chorych na cukrzyce zanotowano poprawę tolerancji glukozy.
Mimo wszystko, sushi, ponieważ jest przygotowywane na bazie surowej ryby, nie powinno być spożywane przez kobiety ciężarne, osoby starsze oraz dzieci.
Jakie sushi wybrać?
Ogromna ilość restauracji serwujących sushi powoduje, że nie wiemy czy tak właściwie się kierować przy wyborze odpowiedniej.
A powinniśmy w głównej mierze postawić na profesjonalizm. Jest on bowiem zapewnieniem, że sushi jest świeże i dobrze przygotowane. Do tego dochodzi profesjonalna obsługa klienta i gwarancja, że nie nabawimy się rozstroju żołądka.
Warto też zarezerwować sobie jedzenie sushi naprawdę od święta. Jako że sushi jest kaloryczne nie pozwólmy, aby przyjemność spowodowała pojawienie się kolejnych kilogramów.
Najlepszą ryba do sushi jest łosoś. Tuńczyk, jako że występuje zagrożenie spożycia rtęci, zostawmy na specjalne okazje.
Stawiajmy tez na warzywa. Najlepiej gotowane, niech będą też częścią składników sushi.
Arabskie oblicze Paryża
Zatem jeść, czy nie jeść?
Wiadomo, że Japończycy to naród długowieczny. Swoją dietę opierają głównie właśnie na spożyciu ryb. A ich lokalne sushi na pewno jest zdrową przekąską. Ponieważ Europejczycy powoli uczą się przyrządzać dobre sushi warto zaznaczyć i pamiętać, że wszystko należy spożywać z umiarem.
Sushi jest zdrowe, ale kaloryczne, dlatego warto też przyjrzeć się dodatkowym sosom i sałatkom, które są podawane w restauracjach wraz z ulubionym sushi.