Sushi to pyszna i lekkostrawna, a także bardzo zdrowa potrawa, która jest jednym z najbardziej znanych elementów kuchni japońskiej. Liczne i cenne wartości odżywcze to nie tylko zasługa obecności ryb oraz warzyw, ale także i ryżu, który pochodzi ze specjalnych odmian.
Czym się wyróżnia ryż do sushi?
Tradycyjny ryż do sushi ma kolor biały. W przypadku kuchni japońskiej znakomicie sprawdza się odmiana krótkoziarnista o owalnym, niemal okrągłym kształcie. Po ugotowaniu taki produkt jest miękki i znakomicie wchłania wodę, a ziarenka sklejają się ze sobą. Jest to bardzo ważne, jeśli zdecydujemy się na inną odmianę ryżu, sushi nam po prostu nie wyjdzie. Sklejanie się ziarenek ze sobą jest możliwe dzięki obecności amylopektyny. Warto zauważyć, że podczas przygotowywania sushi nie wolno korzystać z różnych odmian ryżu – to duży błąd i dyskwalifikuje danie.
Jak uprawia się ryż do sushi?
Ryż do sushi można uprawiać na dwa zupełnie różne sposoby – metodą wodną bądź na suchym polu. Pierwsza z metod jest uznawana za bardziej szlachetną. W tym przypadku kiedy ryż staje się dojrzały zostaje ścięty, a następnie suszy się go w specjalnych suszarniach bądź na groblach na żerdziach. Co ciekawe, ryż to tak naprawdę… trawa, która posiada jadalne ziarna.
Jakie wartości odżywcze ma ryż do sushi?
Tego rodzaju ryż posiada: białko, tłuszcze nasycone (jedno- i wielonasycone), kwasy omega-3 i omega-6, węglowodany oraz błonnik pokarmowy. Ponadto ryż zawiera również liczne witaminy – witaminę E, K1, B1, B2, B3, B6, B9, B5 – oraz minerały – wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód, miedź, cynk, mangan, selen.
Właściwości ryżu do sushi
Ryż do sushi to źródło węglowodanów złożonych, które zapewniają sporą dawkę energii ludzkiemu organizmowi. Równocześnie ma on niewielką ilość tłuszczu, za to sporo białka, dlatego taki ryż powinny jeść między innymi dziećmi. Co ważne w tym ryżu nie ma glutenu, więc mogą go spożywać również osoby cierpiący na alergię czy celiakię.
Taki ryż jest pełen witamin. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że zawiera wiele witamin z grupy B, które mają wpływ na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Ryż do sushi posiada również witaminę E, którą określa się jako witamina młodości, ponieważ skutecznie chroni ludzki organizm przed wpływem wolnych rodników, które przyczyniają się do szybkiego starzenia się. Ponadto posiada również cenny błonnik, który ma związek z procesami trawiennymi.
Ryż do sushi to również źródło minerałów, które są niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Do najważniejszych składników należy potas, który skutecznie reguluje ciśnienie we krwi. Cennym elementem jest również żelazo – niezbędna substancja w procesie krwiotwórczym – czy magnez – niezwykle ważny dla układu nerwowego – a także cynk – ma on wpływ na odporność, a warto zauważyć, że jest go niewiele w innych artykułach spożywczych.
Zastosowanie ryżu do sushi
Ryż do sushi to składnik, który bardzo często pojawia się w japońskiej kuchni. Jest niezbędnym elementem sushi, ale stosuje się go również i w innych potrawach. Do ugotowania go jest potrzebny specjalny garnek do ryżu. Aby wszystko udało się zgodnie z naszym zamysłem należy bezwzględnie przestrzegać rad producenta ryżu. Następnie należy do niego dodać specjalną zaprawę, która zawiera między innymi ocet ryżowy.