Dieta przeciwzapalna nie jest nowym trendem w odchudzaniu. W praktyce jest to termin używany do opisania nawyków żywieniowych, które wpływają na zdrowie człowieka. Niektóre z najczęściej spożywanych pokarmów są znane z tego, że generują w organizmie reakcję zapalną, która często jest szkodliwa. Są one określane jako „prozapalne”.
Dieta prozapalna to taka, która jak sama nazwa wskazuje promuje stan zapalny w organizmie. Jest tak nazywana, ponieważ dużo ludzi spożywa zapalne pokarmy jako podstawę swojego żywienia. Właściwą rzeczą byłoby unikanie takich produktów lub używanie ich w jak najmniejszym stopniu.
Na czym opiera się dieta prozapalna?
Stan zapalny jest odpowiedzią układu odpornościowego na uszkodzenie komórek. Zwykle dochodzi do tego w wyniku fizycznego uszkodzenia, infekcji lub obecności obcych czynników w organizmie. Faktem jest, że niektóre z najczęściej spożywanych produktów spożywczych generują tę odpowiedź zapalną.
Dieta prozapalna obfituje w rafinowane węglowodany, tłuszcze trans, cukry i produkty przetworzone. Z różnych powodów to właśnie one sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. Podobnie alkohol i przetworzone mięso również wywołują odpowiedź zapalną. Proces ten zwykle zaczyna się w jelitach, ale rozprzestrzenia się na różne narządy.
Istnieją nawet niektóre całkiem zdrowe pokarmy, które są prozapalne. Najgłośniejszym przypadkiem jest oliwa z oliwek, która choć bogata w pozytywne substancje, generuje stany zapalne. Coś podobnego dzieje się z borówkami. Z tego powodu ważne jest, aby jeść te pokarmy z umiarem.
W kierunku diety przeciwzapalnej
Dowody naukowe wskazują, że dieta prozapalna jest czynnikiem wyzwalającym niektóre choroby. Obecnie wiąże się ją z depresją i początkiem innych zaburzeń psychicznych. Wraz z otyłością i siedzącym trybem życia może być uznana za czynnik ryzyka.
Trendy w żywieniu wskazują na konieczność stosowania diety przeciwzapalnej. Dieta oparta na owocach, warzywach, ziarnach i zieleninie jest obecnie uważana za znacznie bardziej zdrową.
Dieta przeciwzapalna ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie. Do pokarmów przeciwzapalnych należą owoce, warzywa, zielenina i zioła. Zalecane są winogrona, ryby, orzechy i zielona żywność. Sprawdzą się także różne zioła i napary. W https://www.naturim.pl poznasz właściwości najzdrowszych przeciwzapalnych produktów.
Rezygnacja z żywności prozapalnej oznacza ograniczenie śmieciowego jedzenia, przetworzonych mąk i żywności z chemią. Cukry, kolorowe produkty również mają niekorzystne działanie. W dłuższej perspektywie może to zmniejszyć częstość występowania problemów z sercem, cukrzycy i stanów depresyjnych.