W przeszłośc tradycje żywieniowe regionów charakteryzowały się ich ekosystemem. Na przykład żywność na wybrzeżach opierała się na rybołówstwie i zbieraniu owoców, a żywność w pozostałych regionach opierała się na zwierzętach gospodarskich i rolnictwie, ze względu na ich odległość od morza.
Ale w zglobalizowanym świecie zwyczaje się zacierają, możemy na przykład zjeść śniadanie w stylu amerykańskim, obiad w stylu włoskim i japońską kolację. Z punktu widzenia tradycjonalistów można to krytykować ze względu na utratę tożsamości regionalnej, ale jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie?
Zła jakość diety jest czynnikiem determinującym różne przewlekłe patologie, m.in. cukrzycę, układowe nadciśnienie tętnicze i niektóre rodzaje nowotworów. Wykazano więc, że diety bogate w tłuszcze nasycone, kwasy tłuszczowe trans i rafinowane węglowodany, wraz z niskim spożyciem antyoksydantów i błonnika, są szkodliwe dla zdrowia. W jednym z badań porównano zwyczaje żywieniowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Japonii, Finlandii, byłej Jugosławii, Włoch i Grecji. Badanie wykazało, że w krajach śródziemnomorskich, a zwłaszcza w Grecji, odnotowano niższą umieralność ogólną i z powodu chorób wieńcowych oraz dłuższą średnią długość życia. To dzięki diecie śródziemnomorskiej, która jest szczególnie kojarzona z korzyściami dla układu krążenia, charakteryzuje się niskim spożyciem czerwonego mięsa i wysokim spożyciem owoców, warzyw, roślin strączkowych, oliwy z oliwek, orzechów i ryb. A jakie dania jada się nad polskim morzem? Odpowiedź znajdziesz w linku: https://dabki24.pl/co-jada-sie-nad-polskim-morzem
Oto główne cechy diety śródziemnomorskiej
1. Ogranicza stosowanie tłuszczów nasyconych, takich jak te pochodzące z masła, pełnego mleka i czerwonego mięsa.
2. Sprzyja wysokiemu spożyciu tłuszczów nienasyconych, zawartych głównie w oliwie z oliwek.
4. Ogranicza spożycia białka pochodzącego od zwierząt lądowych, zwłaszcza czerwonego mięsa, a zachęcanie do spożywania białka opartego na rybach, owocach morza i orzechach.
5. Zachęca do wysokiego spożycia antyoksydantów, obecnych w owocach, warzywach, oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, przyprawach i ziołach oraz kieliszku wina dziennie (150 ml.).
6. Zachęca do wysokiego spożycia błonnika, z pokarmów pochodzenia roślinnego, takich jak warzywa, owoce, pełne ziarna, nasiona roślin strączkowych i orzechy.